cleopatra
08 بهمن 1401 - 13:26

تولید دستگاهی برای تصفیه هوا با اوزون توسط محققان کشور

محققان یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید دستگاه تصفیه هوای محیط‌های آلوده و همچنین ضدعفونی سطوح شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پارک فناوری پردیس، باقری مدیر عامل یک شرکت مستقر در پارک فناوری پردیس گفت: دستگاه تصفیه‌کننده هوای تولید شده در این شرکت، بدون استفاده از فیلتر، مواد شوینده شیمیایی و مکش هوا، هوای محیط را از انواع آلاینده‌ها، از جمله ریزگردها، گرد و غبار، دود، ویروس‌ها، میکروب‌ها، بوی نامطبوع و... پاکسازی می‌کند.

باقری ادامه داد: از این دستگاه می‌توان در همه محیط‌هایی که در تماس با آلودگی‌ها هستند از آزمایشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و... گرفته تا منازل و اتاق‌ها، محل نگهداری بیماران ریوی، نوزادان نارس و... استفاده شود.

وی افزود: نحوه کار این دستگاه به این صورت است که با استفاده از فناوری‌های مختلفی که در آن وجود دارد، مانند فناوری یونیزاسیون و استفاده از گاز اوزون، هوای محیط را با عوامل از بین برنده آلایندگی مسلح می‌کند. در نتیجه این فرایند، هم هوای محیط تصفیه می‌شود و هم سطوح مختلف در محیط ضد عفونی می‌ شوند این محصول قابلیت تنظیم بر حالت‌های مختلف، با توجه به میزان غلظت اوزون تولیدی را نیز داراست.

مدیر عامل شرکت گفت: این محصول به دلیل عدم نیاز به استفاده از مواد شیمیایی و فیلتر، باعث کاهش هزینه‌ها شده و می‌تواند به مدت چندین سال، به ضد عفونی محیط بپردازد. همچنین تاییدیه‌ها و گواهی‌های مورد نیاز برای این دستگاه کسب شده و این محصول در حال تولید انبوه است.

باقری، در خصوص فناوری‌های استفاده در این محصول افزود: فناوری‌های مورد استفاده در این دستگاه در کشور موجود بود و ما توانستیم با تجاری‌سازی آن اقدام به تولید این محصول کنیم در برخی زمینه‌ها مانند ساخت کاتالیست مورد استفاده در این دستگاه، با محدودیت مواجه بودیم که به کمک دانشگاه صنعتی شریف، توانستیم بر این مشکل فائق آییم.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1002399